کرونا، اپیدمی جهانی:

در آشوب اپیدمی ویروس جدید کرونا و رویکرد کشورهای بزرگ بر مقابله با آن، اکنون تمام تلاش ها بر تقویت و بهبود بخش مدیریت بهداشت است. وضعیت ترکیه نمونه ای از تلاش برای توسعه این بخش و مدیریت بحران است.
 
دولت  ترکیه در مقابله با کرونا با آماده سازی های مداوم بیمارستان ها و کادر پزشکی آن بسیار توانا و قدرتمند عمل کرد.  در سال 2019 بیمارستان بیلکنت در آنکارا که بزرگترین بیمارستان اروپا و سومین بیمارستان بزرگ در جهان است افتتاح شد ، این بیمارستان مجهز به 3،633 تخت، 131 اتاق عمل ، 904 کلینیک سرپایی با ظرفیت روزانه 30000 بیمار ، 8000 فوریت های پزشکی و بزرگترین آزمایشگاه پزشکی در کشور است.
 
شهرک بزرگ پزشکی باشاک شهیر، که شامل شش ساختمان در زمینی به مساحت یک میلیون متر مربع است، توانایی خدمات رسانی به 23 هزار و 600 بیمار را با 3 هزار و 102 تخت، 520 بخش مراقبت ویژه ، 90 اتاق عمل و 1662 اتاق همراه بیمار دارد.
 
رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت که ما یک ارتش عظیم پزشکی داریم که شامل 165000 پزشک ، 205000 پرستار و 360000 کارمند است و 35000 شغل جدید در بخش بهداشت ایجاد کرده است.
 
ترکیه همچنین به دنبال همه گیری کورونا، کمک های پزشکی به چندین کشور در سراسر جهان از جمله انگلیس ، ایتالیا ، اسپانیا ، بالکان و غیره اعزام کرده است.
 
 
کاهش ارزش موقتی لیر ترکیه
 
سقوط اخیر لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا موجب ترس و نگرانی در میان بسیاری شده و ثبات اقتصادی اخیر را آسیب پذیر کرده است. نوسانات شدید اقتصادی ترکیه در سالهای اخیر تهدیدی ست که دوباره شاهد افزایش تورم خواهیم بود. دولت طی یک سال گذشته هزینه های بیشتر بر شهروندان و همچنین شرکت های ترکیه ای که بدهکار هستند قرار داد.
 
این شرایط همچنین سناریوهای قبلی را تکرار کرده است که در اوایل سال 2018 توسط بسیاری از مراکز تحقیقاتی تخصصی بین المللی پیش بینی شده بود و انتظار می رفت که دلار تا اواسط سال 2019 از سد 11 لیر عبور کند.
 
اگرچه دلایل زیادی برای این کاهش ارزش پول وجود دارد که ممکن است در دوره کوتاه مدت آینده افزایش یابد ، اما شاخص های کلان اقتصاد ترکیه توجیه قابل قبولی برای این کاهش نمی دهد. از دیدگاه بسیاری ، این شاخص ها عوامل  اطمینان از ثبات قیمت لیر در آینده کوتاه مدت و بلند مدت ، به ویژه با توجه به پیشرفت های مثبت که در دوره گذشته ادامه داشت هستند.
 
از نظر نرخ رشد ، مطابق برنامه وزیر دارایی Perat Alberke ، ترکیه انتظار دارد در سال 2019 نرخ رشد 0.5 درصدی را به ثبت برساند. در حال حاضر برای سالهای 2020 ، 2021 و 2022، نرخ  0.5  توسط صندوق بین المللی پول ، بانک جهانی و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پیش بینی شده است. تحلیلگران بلومبرگ پیش بینی کردند که ترکیه در سه ماهه چهارم سال 2020 به سومین کشور با رشد سریع تبدیل خواهد شد.
 
در ماه ژانویه ، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره کلیدی خود را  برای پنجمین بار پیاپی ، با 75 امتیاز پایه به 11.25٪ کاهش داد. این اقدام به عنوان قطعی ترین تصمیم از آغاز سیاست تسکین پولی در ژوئیه گذشته توصیف شده است و نشان از بهبود رکود اقتصادی و همچنین تقویت سرمایه گذاری داخلی و کاهش بدهی ها ست.
 
صادرات ترکیه در سال گذشته با رکورد 180.5 میلیارد دلار، بالاترین جایگاه در تاریخ این کشور را به خود اختصاص داد،  و واردات 9 درصد کاهش یافت و به نرخ  210.4 میلیارد دلار در سال 2019 رسید. کسری تجاری ترکیه کاهش قابل توجهی به میزان 44.9 درصد داشت و از 54.3 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار رسید.
 
این پیشرفت در تراز تجاری با اعلامیه موسسه آماری ترکیه (TurkSat) مبنی بر اینکه ارزش واردات انرژی در ترکیه در سال 2019 با 4.2 درصد کاهش همراه بوده و کل واردات آن از بیش از 43.5 میلیارد به 41.1 میلیارد دلار رسیده است، تأیید شد.
 
علت این کاهش در واردات انرژی، پایین آمدن قیمت جهانی نفت و همچنین استفاده کارآمدتر از منابع داخلی و توسعه پتانسیل انرژی تجدیدپذیر بود ، که همچنین در کاهش کسری انرژی فعلی نقش مهمی ایفا کرد.
 
استانبول رکورد بیش از 15 میلیون گردشگر در سال 2019 را شکست ، که  علی رغم تحریم ها و تحریک برخی از کشورهای عربی، نسبت به سال قبل افزایشی بیش از 14 درصد را به همراه داشت.
 
بررسی قبلی شاخص های کلی اقتصاد ترکیه حاکی از استحکام، مقاومت، رقابت پذیری و پایداری رشد است بدین معنی که هیچ دلیل اقتصادی واقعی باعث افت فعلی ارزش لیر نشده است و این اتفاق در اصل ناشی از عوامل غیر اقتصادی است که خصوصاً در این موج از بهبودی که اقتصاد ترکیه از اواسط سال گذشته تجربه کرده است، عواملی پایدار نیستند.
 
خبر خوب: فروش املاک و مستغلات به خارجی ها از ابتدای سال 2020، 14 درصد افزایش یافته است.
 
براساس اطلاعات اداره آمار ترکیه ، بین ژانویه و مارچ سال 2020 ، اتباع خارجی 10.948 آپارتمان در ترکیه و 5375 آپارتمان در استانبول و به دنبال آن 2151 آپارتمان در آنتالیا خریداری کرده اند.

پروژه های ما

پروژه ترکیه در Avcilar واقع شده است که یکی از پیشرفته ترین مناطق پروژه مرکزی استانبول ترکیه است

TOP